Commonwealth Games England Commonwealth Games England
Search for athlete, sport or news
No results found.

Silver Medals

Melbourne 2006 Silver Medalists

Ally
Antonio Pietro
Diving - 3m Springboard Synchronised - Men
Amor
Simon Daniel Edward
Rugby Sevens - Rugby 7's - Men
Ania
Emma
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Archer
Simon David
Badminton - Team Event - Mixed
Babb
Michael
Shooting - 50m Rifle Prone - Men
Baggaley
Andrew
Table Tennis - Doubles - Men
Bantock
Mark
Lawn Bowls - Pairs - Men
Baxter
Nicholas
Shooting - 10m Air Pistol (Pair) - Men
Beckett
Julia
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women
Beckingsale
Oli
Cycling - Mountain Bike - Cross Country - Men
Bernard
Martyn
Athletics - High Jump - Men
Blair
Robert James
Badminton - Team Event - Mixed
Bond
Ian
Lawn Bowls - Pairs - Men
Botwright
Vicky
Squash - Doubles - Mixed
Bowe
Matthew
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Bramley
Clive
Shooting - Skeet (Pair) - Men
Brett
Rosalind
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women
Brickell
Richard
Shooting - Skeet (Pair) - Men
Burnett
Simon
Swimming - 200m Freestyle - Men
Cairns
Imogen
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Women
Care
Daniel Stuart
Rugby Sevens - Rugby 7's - Men
Church
Shavahn
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Women
Gymnastics - Artistic - Uneven Bars - Women
Clark
Anthony Ian
Badminton - Team Event - Mixed
Clowes
Hannah
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Women
Cook
Christopher
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Cooke
Rebecca
Swimming - 400m Individual Medley - Women
Crampton
Matthew
Cycling - Track - Team Sprint - Men
Danvers
Natasha
Athletics - 400m Hurdles - Women
Davenport
Ross
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Downie
Becky
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Women
Dunning
Terri
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women
Emms
Gail Elizabeth
Badminton - Team Event - Mixed
Flippant
Peter
Shooting - Centre Fire Pistol (Pair) - Men
Gault
Michael
Shooting - 10m Air Pistol (Pair) - Men
Shooting - 50m Free Pistol - Men
Gibson
James
Swimming - 100m Breaststroke - Men
Gollings
Benjamin Phillip
Rugby Sevens - Rugby 7's - Men
Hallam
Tracey Jayne
Badminton - Team Event - Mixed
Halsall
Francesca
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women
Haughton
Richard Anthony
Rugby Sevens - Rugby 7's - Men
Hayles
Robert
Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men
Haywood
Kate
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women
Irving
Jason Lee
Weightlifting - Bench Press Para Sport - Men
Jackson
Joanne
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women
Swimming - 400m Freestyle - Women
Kellogg
Donna Victoria
Badminton - Team Event - Mixed
Langley
Darran John
Boxing - - 48kg - Men
Lee
Sharon
Shooting - 50m Rifle Prone (Pair) - Women
Lucas
Simon Ulrick
Shooting - Centre Fire Pistol (Pair) - Men
Lund
Magnus Burnett
Rugby Sevens - Rugby 7's - Men
Marshall
Melanie
Swimming - 200m Backstroke - Women
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women
Mew
Darren
Swimming - 50m Breaststroke - Men
Mordt
Nils Atle
Rugby Sevens - Rugby 7's - Men
Nicholas
Joanne
Badminton - Team Event - Mixed
Onuora
Nwanyika
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Parish
Rachel
Shooting - Double Trap - Women
Patel
Parag
Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open
Paul
Henry Rangi
Rugby Sevens - Rugby 7's - Men
Pavey
Joanne
Athletics - 5000m - Women
Pendleton
Victoria
Cycling - Track - 500m Time Trial - Women
Queally
Jason
Cycling - Track - 1km Time Trial - Men
Cycling - Track - Team Sprint - Men
Randall
Jenna
Synchronised Swimming - Solo - Women
Richardson
Kate
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women
Robertson
Nathan James
Badminton - Team Event - Mixed
Rushton
Andrew
Table Tennis - Doubles - Men
Russell
Benjamin Thomas
Rugby Sevens - Rugby 7's - Men
Seymour
David James
Rugby Sevens - Rugby 7's - Men
Shipman
Mark
Diving - 3m Springboard Synchronised - Men
Smith
Amy
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women
Spittles
Helen
Shooting - 50m Rifle Prone (Pair) - Women
Staff
Jamie
Cycling - Track - Team Sprint - Men
Tait
Mathew James Murray
Rugby Sevens - Rugby 7's - Men
Tancock
Liam
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Swimming - 50m Backstroke - Men
Tripp
Ella Kate
Badminton - Team Event - Mixed
Turner
Laura
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Varndell
Thomas William
Rugby Sevens - Rugby 7's - Men
Vilk
Andrew James
Rugby Sevens - Rugby 7's - Men
Wall
Kimberly
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Waterfield
Peter Graham
Diving - 10m Platform - Men
Willstrop
James
Squash - Doubles - Mixed
Countdown to...
D
H
M
S
...Gold Coast 2018
Hide
Gold
Coast
Begins...