Commonwealth Games England Commonwealth Games England
Search for athlete, sport or news
No results found.

Bronze Medals

Melbourne 2006 Bronze Medalists

Agbeze
Ama
Netball - Netball - Women
Amaechi
John
Basketball - Basketball - Men
Atkinson
Karen Helen
Netball - Netball - Women
Ayres
Caroline
Basketball - Basketball - Women
Bailey
Tania
Squash - Doubles - Women
Baker
Jean
Lawn Bowls - Triples - Women
Baker
Ronnie
Basketball - Basketball - Men
Baxter
Nicholas
Shooting - 50m Free Pistol (Pair) - Men
Beachill
Lee
Squash - Singles - Men
Bimson
Jennie
Hockey - Hockey - Women
Blair
Robert James
Badminton - Doubles - Men
Blencowe
Claire Elisa
Diving - 3m Springboard Synchronised - Women
Boston
Shelly
Basketball - Basketball - Women
Botwright
Vicky
Squash - Doubles - Women
Bradley
Ryan
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men
Brewer
Ross
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men
Bridge
Andrew
Basketball - Basketball - Men
Brownfield
Louisa
Netball - Netball - Women
Bucknall
Steven
Basketball - Basketball - Men
Burrage
Jason
Shooting - 50m Rifle 3 Position (Pair) - Men
Clark
Anthony Ian
Badminton - Doubles - Men
Clarke
Jade
Netball - Netball - Women
Clewlow
Melanie
Hockey - Hockey - Women
Congreaves
Andrea
Basketball - Basketball - Women
Cookey
Pamela Asibie
Netball - Netball - Women
Crowley
Katie
Basketball - Basketball - Women
Cullen
Crista
Hockey - Hockey - Women
Cummings
Stephen
Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men
D'Hondt
Gillian
Basketball - Basketball - Women
Danson
Alexandra
Hockey - Hockey - Women
Degale
James Frederick
Boxing - 75kg - Men
Downie
Becky
Gymnastics - Artistic - Beam - Women
Dunn
Rachel Margaret
Netball - Netball - Women
Dunning
Terri
Swimming - 200m Butterfly - Women
Ellis
Joanne
Hockey - Hockey - Women
Emms
Gail Elizabeth
Badminton - Doubles - Women
Ennis
Jessica
Athletics - Heptathlon - Women
Ezeogu
Chioma Nkem
Netball - Netball - Women
Faulds
Richard
Shooting - Double Trap (Pair) - Men
Flournoy
Fab
Basketball - Basketball - Men
Folwell
Luke
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men
Forbes
Jermaine
Basketball - Basketball - Men
Gamman
Louise
Basketball - Basketball - Women
Gary
Hunt
Diving - 10m Platform Synchronised - Men
Gault
Michael
Shooting - 50m Free Pistol (Pair) - Men
Geikie
Georgina
Shooting - 10m Air Pistol (Pair) - Women
Gilliat-Smith
Cathy
Hockey - Hockey - Women
Grant
Helen
Hockey - Hockey - Women
Grelle
Pinky le
Shooting - Skeet - Women
Shooting - Skeet (Pair) - Women
Hamilton
Katherine Elizabeth
Diving - 3m Springboard Synchronised - Women
Harriott
Sue
Lawn Bowls - Triples - Women
Hartley
Charlotte
Hockey - Hockey - Women
Hector
Christopher
Shooting - 50m Rifle 3 Position (Pair) - Men
Herbert
Rebecca
Hockey - Hockey - Women
Herriman
Delme
Basketball - Basketball - Men
Indergaard
Tandi Jane
Diving - 3m Springboard Synchronised - Women
Johnstone
Callum David
Diving - 10m Platform Synchronised - Men
Jones
Emma Davies
Cycling - Track - 3000m Individual Pursuit - Women
Joseph
Julius
Basketball - Basketball - Men
Kaznica
Sally
Basketball - Basketball - Women
Kellogg
Donna Victoria
Badminton - Doubles - Women
Lavin
Kristy
Basketball - Basketball - Women
Lewis
Steven
Athletics - Pole Vault - Men
Little
Elena
Shooting - Skeet (Pair) - Women
Lydall
Julia
Shooting - 10m Air Pistol (Pair) - Women
Marshall
Melanie
Swimming - 100m Backstroke - Women
Swimming - 200m Freestyle - Women
Martin
Michael
Basketball - Basketball - Men
Mason
Rosalee
Basketball - Basketball - Women
Maytham
Claire
Basketball - Basketball - Women
Mentor
Geva Kate
Netball - Netball - Women
Mitton
Catherine
Table Tennis - Singles Para Sport Wheelchair - Women
Mkoloma
Sonia
Netball - Netball - Women
Monkhouse
Amy
Lawn Bowls - Triples - Women
Murphy
Olivia Elizabeth
Netball - Netball - Women
Perkins
Neil
Boxing - 69kg - Men
Rajput
Sanjeev
Shooting - 50m Rifle Prone - Men
Reed
Robert
Basketball - Basketball - Men
Reid
Carolyn
Hockey - Hockey - Women
Richardson
Helen
Hockey - Hockey - Women
Robinson
Daniel
Athletics - Marathon - Men
Rogers
Chloe
Hockey - Hockey - Women
Sage
Hayley Dawn
Diving - 3m Springboard Synchronised - Women
Sarjant
Jo
Basketball - Basketball - Women
Shaw
Lorraine
Athletics - Hammer Throw - Women
Siddall
Naomi Sarah
Netball - Netball - Women
Smith
Louis
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men
Storry
Elizabeth
Hockey - Hockey - Women
Sullivan
Andrew
Basketball - Basketball - Men
Teare
Abby Marie
Netball - Netball - Women
Thackray
Jane
Basketball - Basketball - Women
Thomas
Kristian
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men
Turner
Andrew
Athletics - 110m Hurdles - Men
Walker
Matthew Benedict
Swimming - 50m Freestyle Multi Disability - Men
Walsh
Kate
Hockey - Hockey - Women
Walton
Stevan
Shooting - Double Trap (Pair) - Men
Williams
Nadia
Athletics - Triple Jump - Women
Windle
Richard
Basketball - Basketball - Men
Wooding
Lisa
Hockey - Hockey - Women
Wright
Lucilla
Hockey - Hockey - Women
Yamauchi
Mara
Athletics - 10000m - Women
Yelling
Elizabeth
Athletics - Marathon - Women
Countdown to...
D
H
M
S
...Gold Coast 2018
Hide
Gold
Coast
Begins...