Commonwealth Games England Commonwealth Games England
Search for athlete, sport or news
No results found.

Gold Medals

Kuala Lumpur 1998 Gold Medalists

Achike
Onochie
Athletics - Triple Jump - Men
Archer
Simon David
Badminton - Doubles - Mixed
Atherton
Andrew
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men
Baxter
Nicholas
Shooting - 10m Air Pistol (Pair) - Men
Shooting - 50m Free Pistol (Pair) - Men
Bessey
Chris
Boxing - 71kg - Men
Brewer
Ross
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men
Campbell
Darren Andrew
Athletics - 4 x 100m Relay - Men
Chaloner
Mark
Squash - Doubles - Men
Chambers
Dwain Anthony
Athletics - 4 x 100m Relay - Men
Davies
Joanne
Badminton - Team Event - Women
Devonish
Marlon
Athletics - 4 x 100m Relay - Men
Foster
Mark
Swimming - 50m Freestyle - Men
Fry
Courtney
Boxing - 81kg - Men
Gardener
Jason John
Athletics - 4 x 100m Relay - Men
Gault
Michael
Shooting - 10m Air Pistol - Men
Shooting - 10m Air Pistol (Pair) - Men
Shooting - 50m Free Pistol - Men
Shooting - 50m Free Pistol (Pair) - Men
Golding
Julian Antonio
Athletics - 200m - Men
Athletics - 4 x 100m Relay - Men
Goode
Joanne
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Doubles - Women
Badminton - Team Event - Women
Grant
Dalton
Athletics - High Jump - Men
Griffin
Leon
Weightlifting - 85kg Clean and Jerk - Men
Weightlifting - 85kg Combined - Men
Hallam
Tracey Jayne
Badminton - Team Event - Women
Hansen
Ashia Nana
Athletics - Triple Jump - Women
Harrison
Audley
Boxing - + 91kg - Men
Heap
Craig
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men
Hector
Christopher
Shooting - 10m Air Rifle - Men
Shooting - 10m Air Rifle (Pair) - Men
Hickman
James
Swimming - 200m Butterfly - Men
Jackman
Cassie
Squash - Doubles - Women
Jarrett
Anthony Alexander
Athletics - 110m Hurdles - Men
Johnson
Paul
Squash - Doubles - Men
Kellogg
Donna Victoria
Badminton - Doubles - Women
Badminton - Team Event - Women
Lewis
Denise
Athletics - Heptathlon - Women
Mann
Julia
Badminton - Team Event - Women
Mason
Lisa
Gymnastics - Artistic - Vault - Women
McDermott
Lee
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men
Oakes
Judith Miriam
Athletics - Shot Putt - Women
Pantaney
Rebecca
Badminton - Team Event - Women
Pearce
John
Boxing - 75kg - Men
Reeder
Annika
Gymnastics - Artistic - Floor - Women
Rolph
Sue
Swimming - 100m Freestyle - Women
Swimming - 50m Freestyle - Women
Sankey
Sara
Badminton - Team Event - Women
Sexton
Katy
Swimming - 200m Backstroke - Women
Smethurst
John
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men
Wallace
Nigel
Shooting - 10m Air Rifle (Pair) - Men
Ward
Stephen
Weightlifting - 85kg Snatch - Men
Weir
Robert Boyd
Athletics - Discus Throw - Men
Wise
Joanne
Athletics - Long Jump - Women
Wright
Sue
Squash - Doubles - Women
Countdown to...
D
H
M
S
...Gold Coast 2018
Hide
Gold
Coast
Begins...