Commonwealth Games England Commonwealth Games England
Search for athlete, sport or news
No results found.

Gold Medals

Glasgow 2014 Gold Medalists

Adams
Nicola Virginia
Boxing - Fly (51kg) - Women
Adcock
Gabrielle
Badminton - Doubles - Mixed
Adcock
Christopher
Badminton - Doubles - Mixed
Armitstead
Elizabeth
Cycling - Road - Road Race - Women
Awde
Daniel
Athletics - 4 x 400m Relay - Men
Barrett
Adam
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Bingham
Michael
Athletics - 4 x 400m Relay - Men
Blagg
Alicia
Diving - 3m Springboard Synchronised - Women
Brown
Adam
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Brownlee
Jonathan
Triathlon - Team Relay - Mixed
Brownlee
Alistair
Triathlon - Individual - Men
Triathlon - Team Relay - Mixed
Daley
Thomas
Diving - 10m Platform - Men
Disney-May
James
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Downie
Rebecca
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Women
Gymnastics - Artistic - Uneven Bars - Women
Dowsett
Alex
Cycling - Road - Individual Time Trial - Men
Drinkhall
Paul
Table Tennis - Doubles - Mixed
Falkner
Ellen
Lawn Bowls - Triples - Women
Fitzgerald
Scott William
Boxing - 69kg - Men
Fletcher
Megan
Judo - 70kg - Women
Fowler
Antony
Boxing - 75kg - Men
Fragapane
Claudia
Gymnastics - Artistic - Floor - Women
Gymnastics - Artistic - Individual All-Around - Women
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Women
Gymnastics - Artistic - Vault - Women
Gallantree
Rebecca
Diving - 3m Springboard Synchronised - Women
Gordon
Sian
Lawn Bowls - Triples - Women
Greaves
Dan
Athletics - Discus Throw Para Sport - Men
Guy
James
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Hall
Lucy
Triathlon - Team Relay - Mixed
Halsall
Francesca
Swimming - 50m Butterfly - Women
Swimming - 50m Freestyle - Women
Harris
Aaron
Triathlon - Team Relay - Mixed
Harrold
Ruby
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Women
Holland
Victoria
Triathlon - Team Relay - Mixed
Hudson-Smith
Matthew
Athletics - 4 x 400m Relay - Men
Hynd
Oliver
Swimming - 200m Individual Medley Para Sport SM8 - Men
Joyce
Joseph
Boxing - over 91kg - Men
Kerwood
Charlotte
Shooting - Double Trap - Women
Laugher
Jack
Diving - 1m Springboard - Men
Diving - 3m Springboard Synchronised - Men
Levine
Nigel
Athletics - 4 x 400m Relay - Men
Lewis
Steve
Athletics - Pole Vault - Men
Livesey
Owen
Judo - 81kg - Men
Luckman
David
Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize - Open
Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open
Marshall
Savannah
Boxing - Middle (75kg) - Women
Matthew
Nicholas
Squash - Singles - Men
McKenzie
Ashley
Judo - under 60kg - Men
Mears
Christopher
Diving - 3m Springboard Synchronised - Men
O'Connor
Siobhan-Marie
Swimming - 200m Individual Medley - Women
Oates
Colin
Judo - 66kg - Men
Oldham
Sam
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men
Parker
Joanna
Table Tennis - Doubles - Mixed
Patel
Parag
Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open
Peaty
Adam
Swimming - 100m Breaststroke - Men
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Proud
Benjamin
Swimming - 50m Butterfly - Men
Swimming - 50m Freestyle - Men
Rivers
Daniel
Shooting - 50m Rifle 3 Position - Men
Rooney
Martyn
Athletics - 4 x 400m Relay - Men
Rowsell
Joanna
Cycling - Track - 3000m Individual Pursuit - Women
Rutherford
Greg
Athletics - Long Jump - Men
Scott
Steve
Shooting - Double Trap - Men
Scott
Helen
Cycling - Track - Para-Sport 1000m Time Trial B Tandem - Women
Cycling - Track - Para-Sport Sprint B Tandem - Women
Simm
Kelly
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Women
Smith
Zoe
Weightlifting - 58kg - Women
Smith
Louis
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men
Smythe-Davis
Nekoda
Judo - 57kg - Women
Stimpson
Jodie
Triathlon - Individual - Women
Triathlon - Team Relay - Mixed
Tancock
Liam
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Taylor
Sophie
Swimming - 100m Breaststroke - Women
Thomas
Kristian
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men
Thornhill
Sophie
Cycling - Track - Para-Sport 1000m Time Trial B Tandem - Women
Cycling - Track - Para-Sport Sprint B Tandem - Women
Tolchard
Sophie
Lawn Bowls - Triples - Women
Trott
Laura
Cycling - Track - Points Race - Women
Walker-Hebborn
Christopher
Swimming - 100m Backstroke - Men
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Weir
David
Athletics - 1500m Para Sport Wheelchair - Men
Whelan
Hannah
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Women
Whitlock
Max
Gymnastics - Artistic - Floor - Men
Gymnastics - Artistic - Individual All-Around - Men
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men
Wilby
James
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Williams
Danny
Judo - 73kg - Men
Williams
Conrad
Athletics - 4 x 400m Relay - Men
Wilson
Nile
Gymnastics - Artistic - Horizontal Bar - Men
Gymnastics - Artistic - Team Competition - Men
Countdown to...
D
H
M
S
...Gold Coast 2018
Hide
Gold
Coast
Begins...