Commonwealth Games England Commonwealth Games England
Search for athlete, sport or news
No results found.

Bronze Medals

Glasgow 2014 Bronze Medalists

Adcock
Gabrielle
Badminton - Doubles - Women
Adeoye
Margaret Adetutu
Athletics - 4 x 400m Relay - Women
Barker
Peter
Squash - Singles - Men
Barrett
Adam
Swimming - 100m Butterfly - Men
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Men
Beddoes
Emma
Squash - Doubles - Women
Bloor
Louise
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Brogdon
Alastair
Hockey - Hockey - Men
Brown
Adam
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Men
Brown
Paul
Lawn Bowls - Para-Sport B6/B7/B8 Open Triples
Callaghan
Kristian
Shooting - 25m Rapid Fire Pistol - Men
Catlin
Nicholas
Hockey - Hockey - Men
Chinu
Wrestling - Freestyle - 125kg - Men
Coleman
Lewis
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Men
Condon
David
Hockey - Hockey - Men
Cox
Shana
Athletics - 4 x 400m Relay - Women
Diamond
Emily
Athletics - 4 x 400m Relay - Women
Dingley
Oliver
Diving - 3m Springboard - Men
Disney-May
James
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Men
Dixon
Adam
Hockey - Hockey - Men
Faulkner
Eleanor
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women
Fisher
David
Lawn Bowls - Para-Sport B6/B7/B8 Open Triples
Fox
Dan
Hockey - Hockey - Men
Gault
Michael
Shooting - 10m Air Pistol - Men
Gleghorne
Mark
Hockey - Hockey - Men
Grundy
Michael
Wrestling - Freestyle - 74kg - Men
Guy
James
Swimming - 400m Freestyle - Men
Hall
Gary
Judo - 90kg - Men
Harrold
Ruby
Gymnastics - Artistic - Uneven Bars - Women
Hitchon
Sophie
Athletics - Hammer Throw - Women
Hoare
Michael
Hockey - Hockey - Men
Holland
Victoria
Triathlon - Individual - Women

Jackson
Ashley
Hockey - Hockey - Men
Jawad
Ali
Weightlifting - Bench Press Para Sport - Lightweight - Men
Jones
Jade
Athletics - 1500m Para Sport Wheelchair - Women
Knapper
Andrew
Lawn Bowls - Pairs - Men
Langridge
Christopher
Badminton - Doubles - Men
Lewers
Iain
Hockey - Hockey - Men
Lloyd
Jessica
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women
Love
Robert Alan
Lawn Bowls - Para-Sport B6/B7/B8 Open Triples
Mantell
Simon
Hockey - Hockey - Men
Martin
Harry
Hockey - Hockey - Men
Massey
Kelly
Athletics - 4 x 400m Relay - Women
Maughan
Amelia
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women
Maxwell
Samuel
Boxing - 64kg - Men
Middleton
Barry
Hockey - Hockey - Men
Mills
Peter
Badminton - Doubles - Men
Nelson
Ashleigh
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Nicholls
Jade
Athletics - Discus Throw - Women
O'Connor
Siobhan-Marie
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women
Ohuruogu
Christine
Athletics - 4 x 400m Relay - Women
Onuora
Anyika
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Athletics - 4 x 400m Relay - Women
Papps
Sophie
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Parish
Rachel
Shooting - Double Trap - Women
Parr
Kenneth
Shooting - 50m Rifle Prone - Men
Patel
Parag
Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize - Open
Pavey
Joanne
Athletics - 5000m - Women
Philip
Asha
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Pinner
George
Hockey - Hockey - Men
Pitchford
Liam
Table Tennis - Singles - Men
Pitman
Faith
Judo - 63kg - Women
Porogovska
Louisa
Wrestling - Freestyle - 55kg - Women
Povey
Caroline
Shooting - Trap - Women
Proud
Benjamin
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Men
Rattigan
Leon
Wrestling - Freestyle - 97kg - Men
Reed
Daniel
Table Tennis - Doubles - Mixed
Renshaw
Molly
Swimming - 200m Breaststroke - Women
Rivers
Daniel
Shooting - 10m Air Rifle - Men
Robinson-Baker
Nicholas
Diving - 3m Springboard Synchronised - Men
Roper
Phil
Hockey - Hockey - Men
Scott
Sally
Athletics - Pole Vault - Women
Selby
Daryl
Squash - Doubles - Men
Sibley
Kelly
Table Tennis - Doubles - Mixed
Smith
Louis
Gymnastics - Artistic - Pommel Horse - Men
Smith
Lauren
Badminton - Doubles - Women
Starling
Hannah
Diving - 3m Springboard - Women
Tancock
Liam
Swimming - 100m Backstroke - Men
Swimming - 50m Backstroke - Men
Tappin
Jessica
Athletics - Heptathlon - Women
Thwaites
Scott
Cycling - Road - Road Race - Men
Tolchard
Samuel
Lawn Bowls - Pairs - Men
Turner
Rebecca
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women
Varnish
Jessica
Cycling - Track - 500m Time Trial - Women
Cycling - Track - Sprint - Women
Walker-Hebborn
Christopher
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Men
Warlow
Rory
Shooting - Skeet - Men
Waters
Alison
Squash - Doubles - Women
Watson
Benjamin
Weightlifting - 105kg - men
Weir
Henry
Hockey - Hockey - Men
Whelan
Hannah
Gymnastics - Artistic - Individual All-Around - Women
Whitlock
Max
Gymnastics - Artistic - Parallel Bars - Men
Willars
Oliver
Hockey - Hockey - Men
Williams
Jodie
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Williams
Bianca
Athletics - 200m - Women
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Willis
Andrew
Swimming - 200m Breaststroke - Men
Willmott
Aimee
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Women
Willstrop
James
Squash - Doubles - Men
Wilson
Nile
Gymnastics - Artistic - Individual All-Around - Men
Woodward
Frederick
Diving - 3m Springboard Synchronised - Men
Yeats
Katie-Jemima
Judo - 63kg - Women
Countdown to...
D
H
M
S
...Gold Coast 2018
Hide
Gold
Coast
Begins...