Commonwealth Games England Commonwealth Games England
Search for athlete, sport or news
No results found.

Gold Medals

Gold Coast 2018 Gold Medalists

Adcock
Chris
Badminton - Mixed Doubles
Adcock
Gabby
Badminton - Mixed Doubles
Agbeze
Ama
Netball
Aikines-Aryeetey
Harry
Athletics - Mens 4x4 100m Relay
Arthur
Reuben
Athletics - Men's 4x4 100m Relay
Asher Smith
Dina
Athletics - Women's 4 x 100m Relay
Beckford Chambers
Eboni
Netball
Bigham
Dan
Cycling - Men's 1000m Time Trial
Cycling - Men's 4000m Team Pursuit Finals
Clarke
Frazer
Boxing - Men's Heavy (91kg)
Clarke
Jade
Netball
Cobden
Beth
Netball
Corbin
Kadeen
Netball
Cunningham
Dominick
Gymnastics - Men's Team
Daley
Tom
Diving - Men's 10m Synchro Platform
Drinkhall
Paul
Table Tennis - Men's Doubles
Ellis
Marcus
Badminton - Men's Doubles
Fenton
Georgia-Mae
Gymnastics - Women's Uneven Bars
Gibson
Jodie
Netball
Godley
Emily
Weightlifting - Women's 75kg
Goodfellow
Daniel
Men's 10m Synchro Platform
Guthrie
Serena
Netball
Hahn
Sophie
Athletics - Women's T38 100m
Hall
James
Gymnastics - Men's Team
Hamer
Tom
Swimming - Men's S14 200m Freestyle
Harten
Jo
Netball
Haythornthwaite
Natalie
Netball
Housby
Helen
Netball
Hughes
Zharnel
Athletics - Men's 4x4 100m Relay
Johnson-Thompson
Katarina
Athletics - Women's Heptathlon
Jones
Jade
Triathlon - Women's Para-Sport PTWC Final
Kilty
Richard
Athletics - Men's 4x4 100m Relay
Kinsella
Alice
Gymnastics - Women's Balance Beam
Langridge
Chris
Badminton - Men's Doubles
Last
Annie
Cycling - Women's Cross Country
Laugher
Jack
Diving - Men's 1m Springboard
Diving - Men's 3m Springboard
Diving - Men's 3m Synchro Springboard
Lookman
David
Shooting - Queen's Prize Pairs
McCormack
Pat
Boxing - Men's Welter (69kg)
McGrail
Peter
Boxing - Men's Bantam (56kg)
Mears
Chris
Diving - Men's 3m Synchro Springboard
Mentor
Geva
Netball
Miller
Nick
Athletics - Men's Hammer Throw
O'Connor
Siobhan Marie
Swimming - Women's 200m Individual Medley
Patel
Parag
Shooting - Queen's Prize Pairs
Peaty
Adam
Swimming - Men's 100m Breaststroke
Philip
Asha
Athletics - Women's 4 x 100m Relay
Pitchford
Liam
Table Tennis - Men's Doubles
Pitman
Chelsea
Netball
Proud
Ben
Swimming - Men's 50m Freestyle
Robinson
Eleanor
Swimming - Women's S7 50m Butterfly
Ryan
Sandy
Boxing - Women's Welter (64-69kg)
Scott
Helen
Cycling - Women's B&VI 1000m Time Trial
Cycling - Women's B&VI Sprint
Tai
Alice
Swimming - Women's S9 100m Backstroke
Tanfield
Charlie
Cycling - Men’s 4000m Individual Pursuit
Thornhill
Sophie
Cycling - Women's B&VI 1000m Time Trial
Cycling - Women's B&VI Sprint
Townsend
Joseph
Triathlon - Men's Para-Sport PTWC Final
Tulloch
Courtney
Gymnastics - Men's Team
Gymnastics - Men's Rings
Ugen
Lorranie
Athletics - Women's 4 x 100m Relay
Vasey
Sarah
Swimming - Women's 50m Breaststroke
Whiteside
Lisa
Boxing - Women's Fly (48-51kg)
Whitlock
Max
Gymnastics - Men's Team
Wilby
James
Swimming - Men's 200m Breaststroke
Williams
Bianca
Athletics - Women's 4 x 100m Relay
Willmott
Aimee
Swimming - Women's 400m Individual Medley
Wilson
Ross
Table Tennis - Men's TT6-10 Singles
Wilson
Nile
Gymnastics - Men's Team
Gymnastics - Men's All-Around
Gymnastics - Men's Horizontal Bar
Wilstrop
James
Squash - Men's Singles
Yafai
Galal
Boxing - Men's Light Fly (46-49kg)
Countdown to...
D
H
M
S
...Gold Coast 2018
Hide
Gold
Coast
Begins...