Commonwealth Games England Commonwealth Games England
Search for athlete, sport or news
No results found.

Athletes

London 1934 Team

Allen
Cyril Kenneth
Athletics - 3 Mile - Men
Bailey
George William
Athletics - 2 Mile Steeplechase - Men
Bartholomew
Phyllis
Athletics - Long Jump - Women
Beavers
Walter James
Athletics - 3 Mile - Men
Bell
Douglas Richmond
Athletics - Discus Throw - Men
Athletics - Hammer Throw - Men
Besford
John C.P.
Swimming - 100 Yard Backstroke - Men
Swimming - 330 Yard Medley Relay - Men
Beveridge
P.H.
Diving - 3m Springboard - Men
Biggin
F.
Lawn Bowls - Fours - Men
Bissell
S.J.
Wrestling - Freestyle - 82kg - Men
Blake
Geoffrey Noel
Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men
Bowen
Charles G.
Athletics - Javelin Throw - Men
Bradbrooke
Edward
Athletics - High Jump - Men
Brennan
G.J.
Boxing - 81kg - Men
Brown
Ralph Kilner
Athletics - 440 Yard Hurdles - Men
Burns
James Alexander
Athletics - 3 Mile - Men
Butler
Leslie Donald
Athletics - Long Jump - Men
Athletics - Triple Jump - Men
Butterfield
Dorothy
Athletics - 880 Yard - Women
Campbell
Thomas Patrick
Athletics - 2 Mile Steeplechase - Men
Chalmers
Lilian
Athletics - 100 Yard - Women
Cooper
Jack A.
Athletics - 880 Yard - Men
Cornes
John Frederick
Athletics - 1 Mile - Men
Cousens
C.E.M.
Diving - 10m Platform - Women
Cox
Margaret Joan
Athletics - Javelin Throw - Women
Craske
Horace M.
Athletics - 1 Mile - Men
Crombie
R.C.
Athletics - Long Jump - Men
Davies
John Goldup
Swimming - 200 Yard Breaststroke - Men
Davis
Everard Inseal
Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men
Dove
Frederick
Swimming - 100 Yard Freestyle - Men
Drake
Norman Percy
Athletics - Hammer Throw - Men
Duncan
Kenneth Sandilands
Athletics - Long Jump - Men
Duus
John
Athletics - Javelin Throw - Men
Evenson
Thomas
Athletics - 2 Mile Steeplechase - Men
Fawcett
Louise
Athletics - Javelin Throw - Women
Finlay
Donald Osborne
Athletics - 120 Yard Hurdles - Men
Floyd
H.P.
Boxing - 91kg - Men
Fox
W.
Wrestling - Freestyle - 74kg - Men
French-Williams
Mostyn Yanto
Swimming - 100 Yard Freestyle - Men
Swimming - 330 Yard Medley Relay - Men
Swimming - 800 Yard Freestyle Relay - Men
Furneaux
Constance
Athletics - 880 Yard - Women
Furze
Arthur Frank
Athletics - 6 Mile - Men
Gabriel
John Parton
Athletics - 120 Yard Hurdles - Men
Goad
Phyllis
Athletics - 80m Hurdles - Women
Gomm
M.
Swimming - 200 Yard Breaststroke - Women
Gray
Arthur John
Athletics - High Jump - Men
Athletics - Triple Jump - Men
Green
Elsie
Athletics - 80m Hurdles - Women
Gudgeon
E.F.
Lawn Bowls - Fours - Men
Gutteridge
Michael Harold Cooke
Athletics - 880 Yard - Men
Halstead
Edith
Athletics - Javelin Throw - Women
Halstead
Eleanor
Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Women
Athletics - 660 Yard Relay - Women
Hancock
A.
Swimming - 100 Yard Backstroke - Women
Harding
Phyllis M.
Swimming - 100 Yard Backstroke - Women
Harper
Roland St G. T.
Athletics - 120 Yard Hurdles - Men
Harris
Elsie
Athletics - High Jump - Women
Harvell
W.
Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men
Cycling - Track - 1km Time Trial - Men
Heath
Joseph C.V.
Athletics - Javelin Throw - Men
Higgins
E.W.
Cycling - Track - 1000 Yard Championship - Men
Higginson
John
Athletics - Triple Jump - Men
Hills
T.C.
Lawn Bowls - Pairs - Men
Hinton
Margery
Swimming - 200 Yard Breaststroke - Women
Swimming - 440 Yard Freestyle - Women
Hintze
Maurice A.
Athletics - 220 Yard - Men
Hiscock
Eileen May
Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Women
Athletics - 660 Yard Relay - Women
Holden
John Thomas
Athletics - 3 Mile - Men
Athletics - 6 Mile - Men
Howland
Robert L.
Athletics - Shot Putt - Men
Hughes
Edna Tildesley
Swimming - 100 Yard Freestyle - Women
Swimming - 400 Yard Freestyle Relay - Women
Hutton
R.J.C.
Swimming - 100 Yard Freestyle - Men
Johnson
Ethel
Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 660 Yard Relay - Women
Jones
Ida
Athletics - 880 Yard - Women
Kinally
Alfred Walter
Athletics - Pole Vault - Men
Kingston
V.
Swimming - 200 Yard Breaststroke - Women
Land
William Arthur
Athletics - Discus Throw - Men
Athletics - High Jump - Men
Larsen
K.
Diving - 3m Springboard - Women
Leivers
Robert Hanford
Swimming - 440 Yard Freestyle - Men
Swimming - 800 Yard Freestyle Relay - Men
Lunn
Gladys Anne
Athletics - 880 Yard - Women
Athletics - Javelin Throw - Women
MacReady
E.
Diving - 10m Platform - Women
Maguire
Elsie Evelyn
Athletics - 100 Yard - Women
Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Women
Marchant
L.G.
Diving - 10m Platform - Men
Mather
T.J.
Diving - 10m Platform - Men
McCleave
D.
Boxing - 67kg - Men
Milne
Mary
Athletics - High Jump - Women
Morcom
G.
Swimming - 440 Yard Freestyle - Women
Moy
H.
Boxing - 60kg - Men
Nelson
J.
Wrestling - Freestyle - 62kg - Men
Nicholls
Reg F.J.
Athletics - Marathon - Men
Nokes
Malcolm Cuthbert
Athletics - Hammer Throw - Men
Norris
Albert James
Athletics - Marathon - Men
North
G.E.
Wrestling - Freestyle - 68kg - Men
O'Kell
Marjorie Francis
Athletics - High Jump - Women
Pallett
George James
Athletics - Long Jump - Men
Palmer
D.
Boxing - 51kg - Men
Penny
Arthur William
Athletics - 6 Mile - Men
Phillipson
Frank
Athletics - Pole Vault - Men
Pilbrow
Ashleigh Gordon
Athletics - 120 Yard Hurdles - Men
Athletics - 440 Yard Hurdles - Men
Potts
John Henry Soulsby
Athletics - 6 Mile - Men
Powell
John Vincent
Athletics - 880 Yard - Men
Pridie
Kenneth H.
Athletics - Discus Throw - Men
Athletics - Shot Putt - Men
Rampling
Godfrey Lionel
Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men
Rangeley
Walter
Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men
Rathbone
Denis Lyle
Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Ray
J.B.
Diving - 3m Springboard - Men
Razzell
Dorothy/Doris
Athletics - Long Jump - Women
Reeve
Aubrey Vincent
Athletics - 1 Mile - Men
Reeves
Herbert
Athletics - Hammer Throw - Men
Athletics - Shot Putt - Men
Reid
J.
Wrestling - Freestyle - 57kg - Men
Roberts
William
Athletics - 440 Yard - Men
Rowe
B.J.
Wrestling - Freestyle - 90kg - Men
Ryan
F.
Boxing - 54kg - Men
Saunders
George Thomas
Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men
Scarsbrook
Stanley Charles
Athletics - 2 Mile Steeplechase - Men
Scott
K.T.
Swimming - 100 Yard Backstroke - Men
Shawyer
A.
Boxing - 75kg - Men
Slater
R.
Lawn Bowls - Fours - Men
Stone
John William Oscar
Athletics - 440 Yard Hurdles - Men
Stoneley
Crew Hallet
Athletics - 4 x 440 Yard Relay - Men
Athletics - 440 Yard - Men
Summers
A.C.E.
Swimming - 330 Yard Medley Relay - Men
Sutton
R.J.C.
Swimming - 800 Yard Freestyle Relay - Men
Sweeney
Arthur Wellington
Athletics - 100 Yard - Men
Athletics - 220 Yard - Men
Athletics - 4 x 110 Yard Relay - Men
Thorogood
Hilda
Athletics - High Jump - Women
Tiffen
Kathleen Margaret
Athletics - 80m Hurdles - Women
Tomalin
Charles Douglas
Diving - 10m Platform - Men
Diving - 3m Springboard - Men
Tomlinson
P.D.
Lawn Bowls - Fours - Men
Turner
F.
Athletics - Triple Jump - Men
Wainwright
Norman
Swimming - 1500 Yard Freestyle - Men
Swimming - 440 Yard Freestyle - Men
Swimming - 800 Yard Freestyle Relay - Men
Walker
John Howard
Athletics - Pole Vault - Men
Walker
Ivy Kay
Athletics - 220 Yard - Women
Athletics - 660 Yard Relay - Women
Watson
Anthony James Arnaud
Athletics - Shot Putt - Men
Weatherill
Lawrence Hotham
Athletics - Marathon - Men
Webb
Violet
Athletics - 80m Hurdles - Women
Athletics - Long Jump - Women
Webster
Frederick Richard
Athletics - Pole Vault - Men
West
Stanley Robert
Athletics - High Jump - Men
Whitehead
Clifford
Athletics - 880 Yard - Men
Wilson
Stanley J.
Athletics - Javelin Throw - Men
Wolstenholme
Beatrice
Swimming - 440 Yard Freestyle - Women
Wood
Harold
Athletics - Marathon - Men
Wooderson
Sydney Charles
Athletics - 1 Mile - Men
Wright
G.W.A.
Lawn Bowls - Pairs - Men
Countdown to...
D
H
M
S
...Gold Coast 2018
Hide
Gold
Coast
Begins...