Commonwealth Games England Commonwealth Games England
Search for athlete, sport or news
No results found.

Athletes

Brisbane 1982 Team

Abrahams
David J.
Athletics - High Jump - Men
Aspen
Brian
Wrestling - Freestyle - 57kg - Men
Astbury
Andrew
Swimming - 1500m Freestyle - Men
Swimming - 200m Freestyle - Men
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men
Swimming - 400m Freestyle - Men
Baddeley
Stephen
Badminton - Singles - Men
Badminton - Team Event - Mixed
Bailey
Shireen
Athletics - 800m - Women
Baker
Lorraine
Athletics - 800m - Women
Barnett
Helen Catherine
Athletics - 200m - Women
Barry
Mark
Cycling - Track - 1000m Match Sprint - Men
Cycling - Track - 1km Time Trial - Men
Beckman
Karen
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Doubles - Women
Badminton - Singles - Women
Badminton - Team Event - Mixed
Bell
Mark
Cycling - Road - Road Race - Men
Bennett
Todd Anthony
Athletics - 4 x 400m Relay - Men
Athletics - 400m - Men
Blagg
Paul
Athletics - 30km Walk - Men
Blenkarne
Mark
Archery - Individual - Men
Bloomfield
John
Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize - Open
Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open
Boden
Peter
Shooting - Clay Pigeon Trap - Men
Shooting - Trap (Pair) - Men
Boothe
Lorna Marie
Athletics - 100m Hurdles - Women
Bowman
Sandra
Swimming - 100m Breaststroke - Women
Swimming - 200m Breaststroke - Women
Bridge
Duncan
Badminton - Doubles - Men
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Singles - Men
Badminton - Team Event - Mixed
Brown
Philip Andrew
Athletics - 4 x 400m Relay - Men
Athletics - 400m - Men
Brownsdon
Susannah
Swimming - 100m Breaststroke - Women
Swimming - 200m Breaststroke - Women
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women
Bryant
David
Swimming - 100m Breaststroke - Men
Swimming - 200m Breaststroke - Men
Bryant
Lesley
Athletics - Discus Throw - Women
Burrell
Richard James
Swimming - 100m Freestyle - Men
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay- Men
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men
Burrowes
Newton
Weightlifting - 82.5kg Combined - Men
Cahill
Christina Tracy
Athletics - 1500m - Women
Calladine
Charlotte
Archery - Individual - Women
Callender
Beverly Lanita
Athletics - 200m - Women
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Chapman
Karen
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Doubles - Women
Badminton - Team Event - Mixed
Clark
Gillian
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Doubles - Women
Badminton - Singles - Women
Badminton - Team Event - Mixed
Collins
Ian
Swimming - 200m Individual Medley - Men
Swimming - 400m Individual Medley - Men
Connor
Keith Leroy
Athletics - Triple Jump - Men
Cook
Gary Peter
Athletics - 4 x 400m Relay - Men
Athletics - 800m - Men
Cook
Kathryn Jane
Athletics - 200m - Women
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Athletics - 4 x 400m Relay - Women
Cooke
John Patrick
Shooting - 25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men
Shooting - Centre Fire Pistol - Men
Shooting - Centre Fire Pistol (Pair) - Men
Shooting - Rapid Fire Pistol - Men
Cooper
Malcolm
Shooting - 10m Air Rifle - Men
Shooting - 10m Air Rifle (Pair) - Men
Shooting - 50m Rifle 3 Position - Men
Shooting - 50m Rifle 3 Position (Pair) - Men
Shooting - 50m Rifle Prone - Men
Shooting - 50m Rifle Prone (Pair) - Men
Cording
Ann-Marie Theresa
Athletics - High Jump - Women
Cram
Stephen
Athletics - 1500m - Men
Criddle
Linda
Swimming - 100m Butterfly - Women
Swimming - 200m Butterfly - Women
Croft
June
Swimming - 100m Freestyle - Women
Swimming - 200m Freestyle - Women
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women
Swimming - 400m Freestyle - Women
Croft
Peter
Shooting - Clay Pigeon Trap - Men
Shooting - Trap (Pair) - Men
Croombes
Nicholas
Boxing - 71kg - Men
Curran
Paul
Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men
Cycling - Track - 4000m Team Pursuit - Men
Dagger
Barry Edward
Shooting - 10m Air Rifle - Men
Shooting - 10m Air Rifle (Pair) - Men
Shooting - 50m Rifle 3 Position - Men
Shooting - 50m Rifle 3 Position (Pair) - Men
Dainty
Gillian
Athletics - 1500m - Women
Darling
George
Shooting - 10m Air Pistol - Men
Shooting - 10m Air Pistol (Pair) - Men
Davey
John
Swimming - 200m Individual Medley - Men
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men
Swimming - 400m Freestyle - Men
Swimming - 400m Individual Medley - Men
Davies
Diana Clare
Athletics - High Jump - Women
Davies-Hale
Paul
Athletics - 3000m Steeplechase - Men
Dew
Martin
Badminton - Doubles - Men
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Team Event - Mixed
Dickenson
Derek
Athletics - Hammer Throw - Men
Downs
Robert
Cycling - Road - Team Time Trial - Men
Dunbar
Mark
Wrestling - Freestyle - 62kg - Men
Elder
Verona Marolin
Athletics - 400m Hurdles - Women
Elliott
Malcolm
Cycling - Road - Road Race - Men
Cycling - Road - Team Time Trial - Men
Evans
James Richard
Athletics - 100m - Men
Athletics - 4 x 100m Relay - Men
Fell
Graeme Vincent
Athletics - 3000m Steeplechase - Men
Fibbens
Nicola
Swimming - 100m Freestyle - Women
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women
Forsyth
Linda Jane
Athletics - 400m - Women
Fraser
Lindsay-Ann
Diving - 10m Platform - Women
Gibson
Sharon Angelia
Athletics - Javelin Throw - Women
Gilbody
Raymond
Boxing - 54kg - Men
Gillam
Peter
Archery - Individual - Men
Gilligan
Joseph
Wrestling - Freestyle - 68kg - Men
Goater
Julian Norris
Athletics - 10000m - Men
Godwin
Chris
Shooting - 25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men
Shooting - Rapid Fire Pistol - Men
Gore
Debra
Swimming - 100m Freestyle - Women
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women
Gough
John
Shooting - Centre Fire Pistol - Men
Shooting - Centre Fire Pistol (Pair) - Men
Gratton
Michael Colin
Athletics - Marathon - Men
Greaves
Wilbert Ethelbert
Athletics - 110m Hurdles - Men
Athletics - 400m Hurdles - Men
Gutteridge
Jeffrey
Athletics - Pole Vault - Men
Hallard
Steven
Archery - Individual - Men
Hanlon
Peter
Boxing - 57kg - Men
Hardcastle
Sarah
Swimming - 400m Individual Medley - Women
Swimming - 800m Freestyle - Women
Harrison
Stephen
Swimming - 100m Backstroke - Men
Swimming - 200m Backstroke - Men
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Hearnshaw
Susan Christina
Athletics - Long Jump - Women
Herbert
John Alun Adolphus
Athletics - Long Jump - Men
Athletics - Triple Jump - Men
Hobart
Willian
Lawn Bowls - Pairs - Men
Hodgson
Nicholas
Swimming - 200m Butterfly - Men
Holtom
John
Athletics - 110m Hurdles - Men
Hoyte
Wendy Patricia
Athletics - 100m - Women
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Hoyte-Smith
Joslyn Yvonne
Athletics - 4 x 400m Relay - Women
Athletics - 400m - Women
Hubble
Philip
Swimming - 100m Butterfly - Men
Swimming - 200m Butterfly - Men
Swimming - 200m Freestyle - Men
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay- Men
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men
Hutchings
Timothy Hilton
Athletics - 5000m - Men
Hylton
Harold
Boxing - 91kg - Men
Isaac
Leo
Weightlifting - 75kg Combined - Men
Jameson
Andrew
Swimming - 100m Backstroke - Men
Swimming - 200m Backstroke - Men
Jameson
Helen
Swimming - 100m Backstroke - Women
Swimming - 200m Backstroke - Women
Keelan
Michael
Weightlifting - 82.5kg Combined - Men
Kerswell
Sarah
Swimming - 200m Individual Medley - Women
Swimming - 400m Freestyle - Women
Swimming - 400m Individual Medley - Women
Kinch
Beverly
Athletics - Long Jump - Women
King
Harry
Athletics - 100m - Men
Athletics - 4 x 100m Relay - Men
Kurpas
Stef
Wrestling - Freestyle - 82kg - Men
Langford
Gary Leroy
Weightlifting - 100kg Combined - Men
Lannaman
Sonia May
Athletics - 100m - Women
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Lawrence
Steven
Cycling - Road - Road Race - Men
Cycling - Road - Team Time Trial - Men
Laws
Geoffrey
Weightlifting - 56kg Combined - Men
Lee
Kevin
Swimming - 100m Butterfly - Men
Line
Peter A.
Lawn Bowls - Pairs - Men
Littlewood
Angela Mary
Athletics - Shot Putt - Women
Lowe
David
Swimming - 100m Butterfly - Men
Swimming - 100m Freestyle - Men
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay- Men
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men
Lyon
John
Boxing - - 48kg - Men
Mayer
Anthony
Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men
Cycling - Track - 4000m Team Pursuit - Men
McDonnell
James
Boxing - 60kg - Men
McFarlane
Michael Anthony
Athletics - 100m - Men
Athletics - 200m - Men
Athletics - 4 x 100m Relay - Men
McGeorge
Christopher Anthony
Athletics - 800m - Men
McIntosh
Clyde
Boxing - 63.5kg - Men
McLeod
Michael James
Athletics - 10000m - Men
Mills
Roger George
Athletics - 30km Walk - Men
Moorcroft
David Robert
Athletics - 5000m - Men
Moore
Aston Llewellyn
Athletics - Triple Jump - Men
Morley
Susan Anita Jayne
Athletics - 400m Hurdles - Women
Musgrave
Peter
Swimming - 100m Breaststroke - Men
Swimming - 200m Breaststroke - Men
Oakes
Gary James
Athletics - 400m Hurdles - Men
Oakes
Heather Regina
Athletics - 100m - Women
Oakes
Judith Miriam
Athletics - Shot Putt - Women
Obikwu
Fidelis C.
Athletics - Decathlon - Men
Osborn
Philip
Swimming - 100m Freestyle - Men
Swimming - 200m Freestyle - Men
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay- Men
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men
Osgerby
Ann
Swimming - 100m Butterfly - Women
Swimming - 200m Butterfly - Women
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women
Ottley
David Charles
Athletics - Javelin Throw - Men
Partridge
Ruth Pauline
Athletics - 3000m - Women
Peache
Keith
Wrestling - Freestyle - 100kg - Men
Peel
Deborah Ann
Athletics - 3000m - Women
Picton
Janette
Athletics - Discus Throw - Women
Pilling
Kathryn
Athletics - 1500m - Women
Pinsent
Peter
Weightlifting - 90kg Combined - Men
Pinsent
Stephen
Weightlifting - 75kg Combined - Men
Podger
Sally
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Doubles - Women
Badminton - Singles - Women
Badminton - Team Event - Mixed
Poulter
Stephen
Swimming - 200m Butterfly - Men
Swimming - 400m Individual Medley - Men
Price
Jimmy
Boxing - 75kg - Men
Pyatt
Christopher
Boxing - 67kg - Men
Ray
Ian
Athletics - Marathon - Men
Reid
Donovan
Athletics - 200m - Men
Athletics - 4 x 100m Relay - Men
Reitz
Colin Robert
Athletics - 1500m - Men
Athletics - 3000m Steeplechase - Men
Robinson
Eileen
Archery - Individual - Women
Robinson
Geoffrey
Shooting - 10m Air Pistol - Men
Shooting - 10m Air Pistol (Pair) - Men
Shooting - 50m Free Pistol - Men
Shooting - 50m Free Pistol (Pair) - Men
Rodhouse
Simon Dominic
Athletics - Shot Putt - Men
Rose
Nicholas Henry
Athletics - 5000m - Men
Rosling
Dick
Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize - Open
Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open
Ross
Freda
Swimming - 100m Butterfly - Women
Swimming - 200m Butterfly - Women
Sadler
Gary
Cycling - Track - 1km Time Trial - Men
Cycling - Track - 4000m Team Pursuit - Men
Scutt
Steven
Athletics - 4 x 400m Relay - Men
Athletics - 400m - Men
Seymour
Joanne
Swimming - 100m Breaststroke - Women
Swimming - 200m Individual Medley - Women
Shaw
Norma
Lawn Bowls - Triples - Women
Sheffield
Jim
Shooting - Skeet - Men
Shooting - Skeet (Pair) - Men
Simmonds
Barbara Aileen
Athletics - High Jump - Women
Simpson
Judy Earline Veronica
Athletics - 100m Hurdles - Women
Athletics - Heptathlon - Women
Slaney
Richard Charles
Athletics - Discus Throw - Men
Athletics - Shot Putt - Men
Sly
Wendy
Athletics - 3000m - Women
Smedley
Raymond John
Athletics - Marathon - Men
Snode
Christopher
Diving - 10m Platform - Men
Diving - 3m Springboard - Men
Spedding
Charles
Athletics - 10000m - Men
Stacey
David
Swimming - 1500m Freestyle - Men
Swimming - 400m Freestyle - Men
Stanley
Gaynor
Swimming - 200m Breaststroke - Women
Stanton
Nigel
Diving - 10m Platform - Men
Diving - 3m Springboard - Men
Steele
Mavis
Lawn Bowls - Triples - Women
Stewart
Ian
Athletics - 1500m - Men
Stock
Keith Frank
Athletics - Pole Vault - Men
Strong
Shirley Elaine
Athletics - 100m Hurdles - Women
Stubbings
Betty
Lawn Bowls - Triples - Women
Sullivan
Mike
Shooting - 50m Rifle Prone - Men
Shooting - 50m Rifle Prone (Pair) - Men
Sykes
Wally
Shooting - Skeet - Men
Shooting - Skeet (Pair) - Men
Tailor
Dipak
Badminton - Doubles - Men
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Singles - Men
Badminton - Team Event - Mixed
Tancred
Peter Arthur
Athletics - Discus Throw - Men
Tate
Louise
Swimming - 200m Individual Medley - Women
Swimming - 400m Individual Medley - Women
Taylor
Gladys
Athletics - 4 x 400m Relay - Women
Athletics - 400m - Women
Thomas
Brenda
Archery - Individual - Women
Thompson
Francis Morgan
Athletics - Decathlon - Men
Athletics - Long Jump - Men
Athletics - Pole Vault - Men
Tinsley
Terence
Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men
Cycling - Track - 1000m Match Sprint - Men
Cycling - Track - 1km Time Trial - Men
Troke
Helen
Badminton - Singles - Women
Badminton - Team Event - Mixed
Walker
Fitzlloyd
Wrestling - Freestyle - 74kg - Men
Wallace
Shaun
Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men
Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men
Cycling - Track - 4000m Team Pursuit - Men
Warren
Kathryn
Athletics - Heptathlon - Women
Watson
Graeme Lynton George
Athletics - 200m - Men
Waugh
Joseph
Cycling - Road - Team Time Trial - Men
Webster
Darryl
Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men
Cycling - Track - 4000m Team Pursuit - Men
Weir
Robert Boyd
Athletics - Discus Throw - Men
Athletics - Hammer Throw - Men
Whitbread
Fatima
Athletics - Javelin Throw - Women
White
Catherine
Swimming - 100m Backstroke - Women
Swimming - 200m Backstroke - Women
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women
Whitlely
Lynda Ruth
Athletics - Discus Throw - Women
Whittingham
Michael Ian
Athletics - 400m Hurdles - Men
Willey
Dean
Weightlifting - 60kg Combined - Men
Williams
Jeffrey
Cycling - Road - Road Race - Men
Willmott
Jackie
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women
Swimming - 400m Freestyle - Women
Swimming - 800m Freestyle - Women
Winch
Michael Archer
Athletics - Shot Putt - Men
Winterbourne
Alan
Weightlifting - 67.5kg Combined - Men
Wray
Yvette Julie
Athletics - 4 x 400m Relay - Women
Athletics - 400m Hurdles - Women
Wyatt
Frank
Shooting - 50m Free Pistol - Men
Shooting - 50m Free Pistol (Pair) - Men
Yates
Peter Derek
Athletics - Javelin Throw - Men
Yates
Nick
Badminton - Doubles - Men
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Singles - Men
Badminton - Team Event - Mixed
Yeates
Sandra
Diving - 3m Springboard - Women
Zeniou
Panayiotis
Athletics - Decathlon - Men
Countdown to...
D
H
M
S
...Gold Coast 2018
Hide
Gold
Coast
Begins...