Commonwealth Games England Commonwealth Games England
Search for athlete, sport or news
No results found.

Athletes

Christchurch 1974 Team

Abrams
Michael
Boxing - - 48kg - Men
Allardice
Lesley
Swimming - 100m Freestyle - Women
Swimming - 200m Freestyle - Women
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women
Allison
Joan Florence
Athletics - 1500m - Women
Athletics - 800m - Women
Antal
Laslo
Shooting - 50m Free Pistol - Men
Atkinson
Joanne
Swimming - 100m Butterfly - Women
Swimming - 200m Individual Medley - Women
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women
Bailey
Brian
Shooting - Clay Pigeon Trap - Men
Balcombe
Frank
Shooting - 50m Rifle Prone - Men
Beck
Margaret
Badminton - Doubles - Women
Badminton - Singles - Women
Bedford
David Colin
Athletics - 10000m - Men
Athletics - 5000m - Men
Bedford
Brenda Rose
Athletics - Shot Putt - Women
Bennett
Michael
Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men
Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men
Cycling - Track - 4000m Team Pursuit - Men
Bicourt
John Peter
Athletics - 3000m Steeplechase - Men
Black
David John
Athletics - 10000m - Men
Athletics - 5000m - Men
Bonnett
Alec
Shooting - Skeet - Men
Boxall
Margaret
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Doubles - Women
Braithwaite
Norine Dorothy
Athletics - 1500m - Women
Brinkley
Brian
Swimming - 200m Butterfly - Men
Swimming - 200m Individual Medley - Men
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay- Men
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men
Swimming - 400m Individual Medley - Men
Brown
Martyn
Diving - 10m Platform - Men
Browne
Peter Miles
Athletics - 800m - Men
Bryant
David J.
Lawn Bowls - Singles - Men
Burton
Maurice
Cycling - Track - 1000m Match Sprint - Men
Campbell
Colin William Ashburner
Athletics - 800m - Men
Capes
Geoffrey Lewis
Athletics - Discus Throw - Men
Athletics - Shot Putt - Men
Carey
Sheila Janet
Athletics - 1500m - Women
Athletics - 800m - Women
Carter
Andrew William
Athletics - 1500m - Men
Athletics - 4 x 400m Relay - Men
Athletics - 800m - Men
Chipchase
Ian Allan
Athletics - Hammer Throw - Men
Chitty
Maureen Anne
Athletics - Long Jump - Women
Clark
Anthony J.
Shooting - Rapid Fire Pistol - Men
Clover
Charles Phillip
Athletics - Javelin Throw - Men
Cole
Derek George
Athletics - 4 x 100m Relay - Men
Cooke
Geoffrey
Cycling - Track - 1000m Match Sprint - Men
Cycling - Track - Tandem - Men
Cooke
John Patrick
Shooting - 50m Free Pistol - Men
Shooting - Rapid Fire Pistol - Men
Cooper
Malcolm
Shooting - 50m Rifle Prone - Men
Corbett
Sharon J.
Athletics - Javelin Throw - Women
Cowdell
Patrick
Boxing - 54kg - Men
Crocker
David
Lawn Bowls - Fours - Men
Cropper
Patricia Barbara
Athletics - 800m - Women
Crutchlow
Ernest
Cycling - Track - 1000m Match Sprint - Men
Cycling - Track - Tandem - Men
Cunningham
Colin
Swimming - 100m Backstroke - Men
Swimming - 100m Butterfly - Men
Swimming - 100m Freestyle - Men
Swimming - 200m Backstroke - Men
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay- Men
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men
Davies
Robert
Boxing - 71kg - Men
Dexter
Neil
Swimming - 200m Freestyle - Men
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men
Swimming - 400m Freestyle - Men
Drake
Alison
Diving - 3m Springboard - Women
Dunn
Thomas
Boxing - 63.5kg - Men
Edmondson
Susan
Swimming - 100m Freestyle - Women
Swimming - 200m Freestyle - Women
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women
Swimming - 400m Freestyle - Women
Edwards
Martin
Swimming - 100m Butterfly - Men
Swimming - 200m Butterfly - Men
Edwards
Philip
Cycling - Road - Road Race - Men
Elder
Verona Marolin
Athletics - 4 x 400m Relay - Women
Athletics - 400m - Women
Evans
Richard
Cycling - Track - 1km Time Trial - Men
Cycling - Track - 4000m Team Pursuit - Men
Evans
John C.
Lawn Bowls - Pairs - Men
Flinn
Colin
Boxing - 57kg - Men
Ford
Tony
Weightlifting - 82.5kg Combined - Men
Foster
Brendan
Athletics - 1500m - Men
Athletics - 5000m - Men
Foy
Michael
Weightlifting - 75kg Combined - Men
French
Prudence Elizabeth
Athletics - Javelin Throw - Women
Gardner
Nora
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Singles - Women
Gaskell
Christine
Swimming - 100m Breaststroke - Women
Swimming - 200m Breaststroke - Women
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women
Gilks
Gillian
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Doubles - Women
Badminton - Singles - Women
Gill
Amrik Singh
Wrestling - Freestyle - 57kg - Men
Gilligan
Joseph
Wrestling - Freestyle - 68kg - Men
Gower
Graham John
Athletics - 110m Hurdles - Men
Green
June
Swimming - 200m Freestyle - Women
Swimming - 400m Freestyle - Women
Swimming - 800m Freestyle - Women
Green
Brian William
Athletics - 100m - Men
Athletics - 200m - Men
Athletics - 4 x 100m Relay - Men
Griffiths
Philip
Cycling - Road - Road Race - Men
Grinstead
Ronald S.
Wrestling - Freestyle - 82kg - Men
Gwilliam
Desmond
Boxing - 60kg - Men
Hallam
Ian
Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men
Cycling - Track - 1km Time Trial - Men
Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men
Cycling - Track - 4000m Team Pursuit - Men
Hancock
David
Weightlifting - +110kg Combined - Men
Hartley
William John
Athletics - 4 x 400m Relay - Men
Athletics - 400m Hurdles - Men
Hartley
Donna Marie Louise
Athletics - 200m - Women
Hayward
Harry
Lawn Bowls - Fours - Men
Hearn
Raymond Edward
Athletics - 400m - Men
Heffernan
Stephen
Cycling - Track - 10 Mile Scratch Race - Men
Cycling - Track - 1km Time Trial - Men
Hill
Wendy
Athletics - 200m - Women
Hill
Ronald J.
Athletics - Marathon - Men
Hillier
John Noel
Athletics - Discus Throw - Men
Hilton
Roy
Boxing - 51kg - Men
Hollings
Stephen Charles
Athletics - 3000m Steeplechase - Men
Honour
Janet Lee
Athletics - 100m Hurdles - Women
Athletics - Pentathlon - Women
Hooper
Brian Roger Leslie
Athletics - Pole Vault - Men
Jarvis
Christine
Swimming - 100m Breaststroke - Women
Swimming - 200m Breaststroke - Women
Jeavons
Jean
Swimming - 100m Butterfly - Women
Swimming - 200m Butterfly - Women
Jones
Alyson
Swimming - 100m Butterfly - Women
Swimming - 100m Freestyle - Women
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women
Kelly
Margaret Mary
Swimming - 100m Backstroke - Women
Swimming - 200m Backstroke - Women
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Women
Kennedy
Ruth
Athletics - 4 x 400m Relay - Women
Kerr
Andrew
Weightlifting - +110kg Combined - Men
King
Barry John
Athletics - Decathlon - Men
Kirkbride
John Christopher
Athletics - 1500m - Men
Kirkham
Colin
Athletics - Marathon - Men
Knight
William
Boxing - 81kg - Men
Lannaman
Sonia May
Athletics - 100m - Women
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Lawton
Barbara Jean
Athletics - High Jump - Women
Lawton
Carl Philip
Athletics - 20 Mile Walk - Men
Leigh
David
Swimming - 100m Breaststroke - Men
Swimming - 200m Breaststroke - Men
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Lerwill
Alan Leslie
Athletics - Long Jump - Men
Athletics - Triple Jump - Men
Line
Peter A.
Lawn Bowls - Pairs - Men
Lynch
Joan Caron
Athletics - 100m - Women
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Mapstone
Susan Leslie
Athletics - Pentathlon - Women
Martin
Barbara Ann
Athletics - 100m - Women
Athletics - 200m - Women
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Matthews
Ian Christopher
Athletics - 100m - Men
Athletics - 200m - Men
Athletics - 4 x 100m Relay - Men
McKenzie
Precious P.
Weightlifting - 52kg Combined - Men
Meade
Neville
Boxing - 91kg - Men
Monk
Christopher Leslie
Athletics - 100m - Men
Athletics - 200m - Men
Athletics - 4 x 100m Relay - Men
Moore
William
Cycling - Track - 4000m Individual Pursuit - Men
Cycling - Track - 4000m Team Pursuit - Men
Naisby
Paul
Swimming - 100m Breaststroke - Men
Swimming - 200m Breaststroke - Men
Swimming - 200m Individual Medley - Men
Nash
Stephen
Swimming - 100m Butterfly - Men
Swimming - 200m Butterfly - Men
Swimming - 4 x 100m Medley Relay - Men
Neville
Joseph Martin
Shooting - Clay Pigeon Trap - Men
Shooting - Skeet - Men
Newton
George
Weightlifting - 67.5kg Combined - Men
Pascoe
Alan Peter
Athletics - 4 x 400m Relay - Men
Athletics - 400m Hurdles - Men
Payne
Howard
Athletics - Hammer Throw - Men
Pearman
Michael
Weightlifting - 82.5kg Combined - Men
Pettett
Susan
Athletics - 4 x 400m Relay - Women
Pilcher
Keith
Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open
Richardson
Susan
Swimming - 200m Individual Medley - Women
Swimming - 400m Individual Medley - Women
Roberts
Brian Stanley
Athletics - Javelin Throw - Men
Robertson
Robert
Lawn Bowls - Fours - Men
Roscoe
Jannette Veronica
Athletics - 4 x 400m Relay - Women
Athletics - 400m - Women
Rutter
Valerie Joy
Athletics - High Jump - Women
Sanderson
Theresa Ione
Athletics - Javelin Throw - Women
Shacklady
Anthony
Wrestling - Freestyle - 74kg - Men
Sherwood
John
Athletics - 400m Hurdles - Men
Sherwood
Sheila Hilary
Athletics - Long Jump - Women
Simmonds
Ann Shirley
Athletics - 100m Hurdles - Women
Athletics - High Jump - Women
Athletics - Long Jump - Women
Athletics - Pentathlon - Women
Simmons
Anthony Derrick
Athletics - 10000m - Men
Simpson
Trevor
Diving - 3m Springboard - Men
Spaight
James Seymour
Shooting - Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open
Speare
Carl
Boxing - 75kg - Men
Stevens
Raymond
Badminton - Doubles - Men
Strange
Brian
Weightlifting - 110kg Combined - Men
Stuart
Elliot
Badminton - Doubles - Men
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Singles - Men
Swinyard
Dorothy Joan
Athletics - Discus Throw - Women
Athletics - Shot Putt - Women
Talbot
Derek
Badminton - Doubles - Men
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Singles - Men
Tamlyn
Caroline
Swimming - 100m Breaststroke - Women
Swimming - 200m Breaststroke - Women
Swimming - 200m Butterfly - Women
Swimming - 400m Individual Medley - Women
Tancred
William Raymond
Athletics - Discus Throw - Men
Athletics - Shot Putt - Men
Athletics - 4 x 400m Relay - Men
Athletics - 400m Hurdles - Men
Taylor
Harry
Lawn Bowls - Fours - Men
Tedgett
Michael
Badminton - Doubles - Men
Terrell
Raymond J.
Swimming - 200m Individual Medley - Men
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay- Men
Swimming - 4 x 200m Freestyle Relay - Men
Swimming - 400m Individual Medley - Men
Thompson
Ian Reginald
Athletics - Marathon - Men
Thorpe
Roy S.
Athletics - 20 Mile Walk - Men
Toole
Paul
Wrestling - Freestyle - 62kg - Men
Travis
David Howard
Athletics - Javelin Throw - Men
Tredgett
Michael Graham
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Singles - Men
Vernon
Judith Ann
Athletics - 100m Hurdles - Women
Athletics - 4 x 100m Relay - Women
Walton
Keith
Swimming - 100m Freestyle - Men
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay- Men
Warhurst
John
Athletics - 20 Mile Walk - Men
Watson
Peter
Cycling - Road - Road Race - Men
Webster
Dawn
Athletics - 400m - Women
Whetnall
Susan
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Doubles - Women
Badminton - Singles - Women
Whetnall
Paul
Badminton - Doubles - Mixed
Badminton - Singles - Men
Williams
Barry
Athletics - Hammer Throw - Men
Williams
Beverly
Diving - 10m Platform - Women
Willington
Avis
Swimming - 200m Individual Medley - Women
Swimming - 4 x 100m Freestyle Relay - Women
Swimming - 400m Individual Medley - Women
Wilson
John Alan
Athletics - 4 x 400m Relay - Men
Athletics - 400m - Men
Winch
Michael Archer
Athletics - Shot Putt - Men
Winterbourne
Alan
Weightlifting - 60kg Combined - Men
Countdown to...
D
H
M
S
...Gold Coast 2018
Hide
Gold
Coast
Begins...